חלב סויה

חלב סויה, או משקה סויה, הוא מוצר נוזלי המיוצר מצמח הסויה. בדומה לטופו, גם בחלב סויה אחוז חלבון יחסית גבוה ולא מעט פיטואסטרוגנים. לדעתי האישית ההיסטריה לגבי הסויה מיותרת – בשנים האחרונות הקהילה המדעית שינתה את הקונצנזוס והיחס לגבי צריכת סויה.

כמו טופו, גם תהליך הכנת חלב הסויה מכיל עיבוד של פולי הסויה. בעוד בטופו נלקח התוצר לדחיסה והקרשה, חלב הסויה עובר תהליך בישול שהופך אותו לראוי למאכל. לאחר מכן הנוזל מחוזק במינרלים וויטמינים (ה-B12 שיש בחלב הסויה לא מגיע מהפולים עצמם) ובהתאם למוצר, בדרך כלל גם מומתק.

חלב סויה ״נסחט״ מפולי הסויה ולאחר מכן מבושל על מנת להיות ראוי למאכל.

חלב הסויה רגיש לחיידקים ולכן מתבצע תהליך סטריליזציה והנוזל נאטם. כפועל יוצא מכך, מומלץ לשתות את חלב הסויה לאחר פתיחת הבקבוק בתוך פרק זמן של 7-10 ימים.

חלב סויה ממותק שונה משמעותית בטעמו מחלב הסויה הלא ממותק. אני אישית מעדיף לא לצרוך את הגרסאות המומתקות ולהיות בשליטה מלאה על כמויות וסוג הסוכר. בגלל כמות החלבון הגדולה, חלב סויה מוקצף בדומה לחלב רגיל ומהווה אלטרנטיבה ראויה יחסית לאלו שלא יכולים בלי קפוצ׳ינו עם קצף.

באפיה, השימוש בחלב סויה יכול להיות זהה לשימוש בחלב רגיל. נקפיד לשים לב לאחוזי השומן (שאמורים להיות באזור ה-3% ממש כמו בחלב פרה). הן השומנים, הן החלבונים והן הטעם של חלב הסויה ישפיעו על המוצר הסופי. החלב נותן מרקם יותר רך ולעיס למאפים, והוא מוסיף לחות שגם היא משנה את המרקם.


מקורות:

לקריאה נוספת:

תגובות