מי כותב?

כשנכנסתי לעולם הטבעונות, עשיתי זאת ברגשות מעורבים. מצד אחד ההכנה המנטלית הושלמה והיה לי ברור שהדבר נכון עבורי ושהגיע הזמן, ומצד שני – טוב, אני אוהב לאכול. אוכל טוב יכול להפוך יום מבאס למעולה. הוא מעורר השראה, מחייה את הנפש ומהווה חלק משמעותי ביותר בסדר היום שלי. לוותר על כל זה? לא בא בחשבון מבחינתי. אבל איך משמרים את כל זה במטבח הטבעוני?

קוראים לי עומר פרי, תושב תל אביב בן 26, בעל עסק טבעוני של אפיה ביתית. אני בא מרקע טכנולוגי ואוהב להבין כל דבר עד הסוף. במהרה הבנתי שהיצע ההסברים הקיים בנושא הטבעונות, לא כל שכן בעברית, מוגבל ולעיתים מטעה: תהליכים לא מוסברים במלואם, אג׳נדות מעורבבות עם אמת מדעית, הביטויים ״אורגני״ ו״non GMO״ משורבבים בכל מקום. לקח לי זמן רב להבין איך נכון לחפש ולגשת למידע הזה, וחוסר הנתונים בעברית רק תסכל יותר.

אז התחלתי לכתוב. בהתחלה בשביל עצמי, אחר כך בשביל להסביר לחברים – ולבסוף הבנתי שאם המידע הזה לא נגיש לכל-כך הרבה אנשים, למה לא לפרסם אותו בעצם? הרעיון הוא פשוט: תמיד למצוא מקור כמה שיותר מהימן. אם אפשר, לחזק במספר מקורות כאלו. לא לעשות דברים בלי להסביר, לא להניח ידע מוקדם על כלום. ללמוד הכל מאפס, כאילו יש חתיכות לגו בצבעים שונים על השולחן ואין חוברת הוראות. אני מאמין שברגע שהסדר בראש שלי נעשה, היכולת שלי להסביר את הנושא טובה משמעותית.

חלק מהפוסטים פה כתובים כמתכונים עם הסברים ממש על כל שורה ושלב, חלק כתובים כקטע מידע שאמור להעשיר בנושא ספציפי והשאר יהיו קטעים קצרים שמסבירים במספר מילים נושא מאוד נקודתי. אני מאוד פתוח לקבל ביקורת על כל מה שכתוב פה – בין הסיבות לפתיחת הבלוג הזה תוכלו למצוא את הרצון שלי לקיים דיאלוג ולא רק לצרוך ספרות. עם זאת, אני מאוד משתדל לבדוק מספר פעמים לפני שמשהו מתפרסם פה, ואם ניתן אז גם לבדוק בניסויים. לאט-לאט, המטרה היא לפתח פה בסיס ידע עשיר בשפה העברית על אפיה, בישול והתהליכים שמאחוריהם – בדגש על המטבח הטבעוני.

היות שאין לי רקע אקדמי בנושאי כימיה או הנדסת מזון, אביא מדי פעם אורחים שיכתבו פה בפרספקטיבות יותר מעמיקות. אתם מוזמנים לפנות אלי עם בקשות לכתיבה על נושאים ספציפיים ואני מבטיח לקדם את זה. אתם גם מוזמנים לדבר איתי אם יש לכם משהו שאתם מבינים בו מאוד טוב ואתם רוצים לפרסם פה.

קריאה מהנה!

תגובות